Chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać wycena samochodu używanego i jego sprzedaż ?
Przymierzając się do sprzedaży samochodu najpierw należy sobie odpowiedzieć na pytanie: jaka jest faktyczna wartość mojego auta? Chcesz sprzedać samochód używany i go wycenić ale nie wiem jak ?W dzisiejszej części udzielimy kilku porad jak wycena samochodu używanego i jego sprzedaż powinna zostać prawidłowo przeprowadzona.
Przygotowanie
Z wyceną auta może być trochę jak z gotowaniem – najpierw przygotuj składniki i wygodne miejsce pracy. Potrzebne Ci będą:- dowód rejestracyjny; – kartka papieru i długopis; – laptop lub komputer z możliwie dużym ekranem; – systematyczność i konsekwencja w działaniu.
Podobne oferty
Wystawiając swój samochód na sprzedaż, będziesz musiał konkurować z innymi sprzedającymi, dlatego to właśnie od nich zaczniemy proces wyceny Twojego auta. Odwiedź kilka portali ogłoszeniowych i przejrzyj aktualne oferty. Na początek zastosuj poniższe filtry: marka i model pojazdu, nadwozie, typ paliwa, pojemność, moc, skrzynia biegów, rok produkcji, kraj pochodzenia.
W wynikach wyszukiwania powinieneś otrzymać kilka, kilkanaście ogłoszeń. Koniecznie je przejrzyj – będą to auta bardzo podobne do Twojego. Inaczej mówiąc to Twoja bezpośrednia konkurencja, walczycie o tego samego klienta. Zwróć uwagę na przebieg, historię eksploatacji, wersję wyposażenia. Im młodsze auto oraz im wyższa jego wartość tym większe znaczenie ma forma sprzedaży. Preferowane są auta z fakturą VAT 23%, ponieważ przyciągają przedsiębiorców szukających aut do firmy. Z naszych doświadczeń wynika, że dla aut powyżej 100 tys. PLN różnica w cenie między autami sprzedawanymi na umowę kupna-sprzedaży a z fakturą VAT 23% sięga od 5 do 10%!
Na tej podstawie możesz już coś powiedzieć o swoim aucie. Czy w kwestii przebiegu jest raczej w środku stawki, czy odstaje on od podobnych modeli? Dominują auta dobrze wyposażone i zadbane, czy odwrotnie, wersje podstawowe bez historii serwisowej? Pamiętaj, że część sprzedających nie zaznacza lub nie opisuje dostatecznie dobrze swoich ofert – dlatego przyda Ci się większy ekran z możliwością powiększenia zdjęć np. konsoli centralnej. Uważnie przyglądając się przyciskom możesz dostrzec np. dodatkowe wyposażenie lub rzędy zaślepek.
Teraz powoli, najlepiej pojedynczo usuwaj poszczególne filtry wyszukiwania.
Kraj pochodzenia – zobacz, o ile różnią się auta z rynku polskiego względem sprowadzonych. Pozornie te samochody nadal są dla Ciebie konkurencją. Na przestrzeni ostatnich paru lat wyraźnie zmieniła się świadomość kupujących – coraz więcej osób zwraca uwagę na kraj pochodzenia, oraz wie z jakim ryzykiem wiąże się zakup tańszego auta z importu.
Rok produkcji – rozszerz filtr o jeden rok w górę, np. dla auta z roku produkcji 2014 zaznacz 2014-2015. Może się okazać, że samochody z 2015 kosztują niewiele więcej, więc będzie to powód do korekty Twoich oczekiwań finansowych.
Facelifting – kiedy Twój model był odświeżony lub wszedł jego następca? Jeśli niedługo po produkcji Twojego auta to z reguły nie jest to dobra wiadomość. Nowszy model to świeższy wygląd, często lepsze wyposażenie, mocniejsze i oszczędniejsze silniki, poprawione choroby wieku dziecięcego. To także oznacza bardziej skomplikowaną konstrukcję, dlatego czasami posiadanie auta poprzedniej generacji może okazać się zaletą.
Pojemność i moc – prawie każdy samochód był oferowany w kilku wersjach silnikowych. Warto sprawdzić jakie są różnice cenowe między nimi. Być może w tej samej cenie można kupić auto z silnikiem o tej samej pojemności, ale większą mocą?
To, co przed chwilą zobaczyłeś to tylko ogłoszenia z ceną, której oczekuje sprzedający. A jaka jest faktyczna cena, za którą auta się sprzedają?
Dodaj zakładkę z wynikami wyszukiwania do ulubionych i regularnie sprawdzaj, np. raz na tydzień. Ciągle widzisz to samo czy oferty rotują? Co wspólnego miały oferty, które zniknęły? Niską cenę, przebieg, wersję wyposażenia, fakturę?
Program do wyceny aut
Na rynku funkcjonuje kilka profesjonalnych programów do wyceny aut używanych. Korzystają z nich firmy leasingowe, salony samochodów nowych i używanych, banki, towarzystwa i agenci ubezpieczeniowi a także rzeczoznawcy. Najprostszy i najszybszy sposób na uzyskanie takiej kalkulacji to poprosić o pomoc swojego agenta ubezpieczeniowego. W ciągu kilku minut dowiesz się jaka jest orientacyjna wartość Twojego pojazdu dla ubezpieczyciela. Wycena przygotowana w ten sposób powinna być dla Ciebie jedynie wskazówką – nie uwzględnia przecież aktualnych ofert czy opinii użytkowników.
Salon samochodów używanych
Wycena na własną rękę może być uciążliwa. Dla mniej wprawnego użytkownika oznacza to kilka godzin przed komputerem, a po fakcie jeszcze większy mętlik w głowie. I brak odpowiedzi na pytanie – ile jest wart mój samochód?
Z pomocą może przyjść salon samochodów używanych. Poszukaj w swojej okolicy komisów i zapytaj, czy pomogą Ci w wycenie Twojego auta. Nikt nie określi wartości Twojego auta lepiej niż osoba, która na co dzień zajmuje się handlem samochodami. Pracownik komisu z reguły zaprosi Cię do siebie na oględziny. Oprócz weryfikacji stanu technicznego na pewno zajrzy w dokumenty oraz zweryfikuje sytuację rynkową. Jeśli ma do tego narzędzia to z pewnością dokona też kalkulacji w programie do wyceny samochodów używanych.
W zależności od sposobu, w jaki działa komis powinieneś usłyszeć cenę odkupu „tu i teraz” oraz propozycję wspólnej sprzedaży w modelu komisowym. Cena „tu i teraz” będzie znacząco odbiegać od wartości rynkowej, ale jeśli potrzebujesz gotówki jeszcze tego samego dnia to chyba jedyna opcja. Propozycja prowadzenia sprzedaży przez komis jest co najmniej warta uwagi i temu zagadnieniu poświęcimy więcej miejsca w osobnym wpisie.
Sprawdź ile wart jest Twój samochód używany – umów się na bezpłatną wycenę pojazdu w Auto Spot -> SPRZEDAJ
Odrobina wyobraźni
Przy wycenie zawsze polecam zrobić to ćwiczenie, niezależnie od pozostałych. Przeszedłeś poprzednie punkty i wiesz już mniej więcej jak wygląda sytuacja rynkowa, gdzie plasuje się Twój egzemplarz i ile realnie możesz za niego oczekiwać.
Załóżmy, że sprzedajesz kilkuletnie kombi klasy D z silnikiem diesla. Z analizy wyszło Ci, że powinieneś za nie oczekiwać kwoty ok. 60 tys. PLN. Wciel się na chwilę w rolę kupującego – wejdź ponownie na portale ogłoszeniowe i zobacz co podobnego może mieć za te pieniądze. Oferty, które Ci się wyświetlają to Twoja konkurencja pośrednia. Oznacza to, że kupujący ma znacznie większy wybór niż na początku zakładałeś. Dlaczego miałby kupić właśnie produkt tej marki i to właśnie od Ciebie? Przejrzyj pobieżnie co można mieć w tym budżecie i zrewiduj swoje oczekiwania – nie zawsze oznacza to korektę w dół!
Przejrzyj fora internetowe
Społeczność danej marki to często kopalnia wiedzy o samochodach. Warto zajrzeć w poszukiwaniu najczęściej występujących wad i usterek czy poszukiwanych modelach i wersjach. Część forów prowadzi również dział „kupię/sprzedam”, gdzie możesz znaleźć ogłoszenia fanów marki. Ceny podawane w ogłoszeniach na forach mogą być mylące – z reguły są to egzemplarze bardzo lub wręcz pedantycznie zadbane, a ich właściciele czują silną więź emocjonalną z autem. Mogą tym usprawiedliwiać wystawienie swojego auta dużo drożej, dlatego takie oferty trzeba potraktować z przymrużeniem oka.
Podsumowanie
Poznałeś podstawowe narzędzia i wiesz teraz jak powinna wyglądać wycena samochodu używanego i jego sprzedaż, a więc możesz śmiało zabierać się do pracy. Decyzję o wystawieniu auta na sprzedaż powinieneś podjąć dopiero po określeniu ceny. Dlaczego tak uważamy? Być może cena, jaką możesz dzisiaj uzyskać za pojazd nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca z różnych powodów. Jeśli tak, to odłóż decyzję np. o miesiąc. A w tym czasie obserwuj ogłoszenia oraz ponownie oceń swoją sytuację.
A co jeśli powodem sprzedaży jest widmo kosztownych napraw? Czy po sprzedaży będzie stać mnie na nowe, dostatecznie dobre? Przeanalizuj scenariusz, w którym zamiast sprzedaży inwestujesz w remont i jeździsz kolejne kilka lat.
Jeśli mimo to podjąłeś decyzję o sprzedaży pamiętaj o jednym – nasz przepis nie jest idealny. Nawet najlepszej kucharce czasami zdarzy się zakalec. Emocje nie są dobrym doradcą przy sprzedaży auta. Działając metodycznie i z dystansem do sprawy zmniejszysz ryzyko pomyłki do minimum. Wycena samochodu używanego i jego sprzedaż jest bardziej procesem na który zdecydowanie należy się dobrze przygotować.
Potrzebujesz pomocy w wycenie auta używanego? Skontaktuj się z nami i odbierz darmową wycenę Twojego samochodu!