Jak przygotować swój samochód na sezon letni?
W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na często pojawiające się w ostatnich tygodniach pytanie: „Jak przygotować swój samochód na sezon letni?” Mogło by się wydawać, że skoro zima w tym roku nie należała do najbardziej mroźnych, nie wiele musimy robić z naszym samochodem. Nic bardziej mylnego! Uwierzcie nam, że na pewno sezon zimowy dał się we znaki naszym autom. Zimowe warunki powodują, że rzadziej decydujemy się na regularne czyszczenie naszych samochodów, a rozsypywana nawet sporadycznie sól drogowa penetruje elementy ich podwozia i nadwozia. Dlatego to właśnie na wiosnę Twoje auto potrzebuje więcej uwagi. Wykonanie kilku poniżej opisanych czynności zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo podróży oraz świadomość, że zrobiłeś wszystko, aby ograniczyć zużycie samochodu związane z jego zimową eksploatacją.
Sprawdź stan techniczny
Sprawność Twojego auta to absolutny priorytet. Zimowe warunki sprzyjają korozji układu hamulcowego, wydechowego oraz zawieszenia. Gumowe elementy również szybciej się zużywają. Śnieg, lód oraz niskie temperatury mogą uszkodzić wiele elementów. Sprawdź w serwisie lub na stacji kontroli pojazdów, czy Twój samochód jest aby na pewno w 100% sprawny. Jeżeli jakieś elementy nie są sprawne – niezwłocznie je wymień lub napraw.
Wymień opony na letnie
Jeżeli nie używałeś opon wielosezonowych warto już teraz pomyśleć o ich wymianie na te przeznaczone do użytku w letnich warunkach. Zapewni to lepsze prowadzenie auta oraz krótszą drogę hamowania. Poza tym, jazda na zimowych oponach w wysokich temperaturach powoduje ich przyspieszone użycie.
Sprawdź płyny
Bardzo ważny dla pracy silnika jest poziom oleju, sprawdź czy w Twoim aucie jest jego odpowiednia ilość. Zweryfikuj również poziom płynów – hamulcowego oraz chłodniczego. Sprawdź również czy w Twoim samochodzie znajduje się odpowiednia ilość płynu do spryskiwaczy – zimowy zastąp letnim.
Zadbaj o podwozie
Jedną z najważniejszych czynności jakie należy zrobić na wiosnę to zadbać o dokładne wyczyszczenie podwozia, na którego elementach zalega dużo soli drogowej oraz brudu. Taka warstwa zanieczyszczeń może powodować wzmożone rdzewienie elementów.
Wyczyść podwozie używając wody pod wysokim ciśnieniem. Dobre rozwiązanie to skorzystanie z ,,dużego” pakietu czyszczenia na myjni automatycznej. Taki pakiet powinien zawierać równomierne mycie podwozia pod ciśnieniem z użyciem odpowiedniego detergentu.
Umyj dokładnie auto
Warto zainwestować w dokładne (najlepiej ręczne) mycie samochodu w okresie wiosennym. Tak jak bród i sól zalegają na podwoziu, tak samo pokrywają karoserię oraz wnikają w jej najmniej dostępne miejsca. Spłukuj bród pod ciśnieniem, umyj dokładnie auto gąbką używając szamponu, a następnie dokładnie spłucz. Szczególną uwagę poświęć wnękom, nadkolom, progom, uszczelkom oraz innym zakamarkom. Elementy gumowe warto zabezpieczyć po wytarciu przeznaczonym do tego preparatem, który zapewni ich konserwację.
Sprawdź stan wycieraczek
Wycieraczki niszczą się szczególnie w zimowych warunkach. Lód utrudnia ich pracę, powoduje że nie przylegają do szyby jak należy oraz niszczą się, często przymarzając do szyby. Wyczyść pióra wycieraczek i sprawdź jak zbierają wodę. Jeżeli nie robią tego dokładnie – wymień je na nowe. Unikaj najtańszych produktów, bo są one bardzo nietrwałe.
Zadbaj o felgi i opony
Wyczyść felgi preparatem to tego przeznaczonym. Bród, sól drogowa oraz pył z hamulców bardzo mocno oddziaływają na obręcze stalowe oraz aluminiowe. Bardzo ważne jest ich dokładne czyszczenie z użyciem profesjonalnych środków. Zbyt intensywne szorowanie powierzchni lub użycie zbyt agresywnej chemii może uszkodzić felgi, szczególnie gdy mamy do czynienia z polerowanymi powierzchniami. Zadbaj również o opony, zabezpieczenie ich czernidłem nie tylko spowoduje, że będą wyglądały lepiej ale również zabezpieczy gumę przed pękaniem.
Sprawdź sprawność układu klimatyzacji
W cieplejszy dzień włącz klimatyzację ustawiając najniższą możliwą temperaturę. Jeżeli czujesz, że powietrze jest schłodzone to świetnie! Jeżeli masz wątpliwości, sprawdź układ klimatyzacji oraz jeżeli to konieczne uzupełnij czynnik chłodniczy. Unikaj mało profesjonalnych warsztatów. Odpowiednie ,,nabicie” klimatyzacji to nie tylko wymiana czynnika na nowy, ale również uzupełnienie oleju, który jest potrzebny do odpowiedniej pracy sprężarki. Jeżeli nie zostanie uzupełniony w odpowiednich proporcjach – grozi to uszkodzeniem kompresora. Pamiętaj również, że bardzo ważna jest czystość układu, jeżeli jest on zanieczyszczony – da o sobie znać roznosząc nieprzyjemne zapachy po aucie. Jeżeli wyczuwasz nieprzyjemny zapach z nawiewów, wyczyść układ najlepiej korzystając z usługi profesjonalnego ozonowania. Takie zabieg należy wykonywać najrzadziej co dwa lata, nawet jeżeli nie ma żadnych sygnałów, że układ wymaga konserwacji.
Masz jakieś dodatkowe pytania, bądź chcesz się z nami podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie przygotowanie samochodu na sezon letni? Zapraszamy do kontaktu z nami! – KONTAKT