Wraz z rosnącą popularnością felg aluminiowych dla pojazdów użytkowych, istnieje debata wśród znawców motoryzacji na temat tego, czy jest sens zamieniać felgi stalowe na aluminiowe. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady, więc ważne jest, abyśmy odpowiednio dobrali je do swojego auta.
Felgi aluminiowe
Felgi aluminiowe (czasami nazywane stopowymi) są zbudowane z mieszanki aluminium i niklu. Obecnie większość z nich odlewanych jest ze stopu aluminium, co oznacza, że są wykonane przez wylewanie roztopionego aluminium do formy. Są lekkie, ale mocne. Wytrzymują dobrze wysokie jak i niższe temperatury i są ogólnie bardziej atrakcyjne niż felgi stalowe. Znajdziesz je w bardzo szerokiej gamie wykończeń i rozmiarów. Są dobrym wyborem dla równowagi wydajności, kosztów i estetyki.
Felgi aluminiowe są odporne na korozję, gdy zakupisz je prosto od producenta. Z biegiem czasu, ze względu na zużycie i warunki drogowe wymagana jest ich regeneracja, szczególnie w przypadku, gdy kupujemy felgi używane.
Zalety felg aluminiowych:
- oszczędność paliwa – istnieją testy, które sugerują, że felgi aluminiowe przyczyniają się do oszczędności paliwa. Może być to prawda ze względu na to, że są one zdecydowanie lżejsze i w połączeniu z oponami o niskim oporze toczenia mogą zmniejszyć zużycie paliwa o 3% lub więcej. Oszczędność paliwa jest szczególnie widoczna w zastosowaniach takich jak transport hurtowy i dużych flotach.
- estetyka – felgi aluminiowe bezapelacyjnie dodają samochodowi wdzięku i klasy.