By długo cieszyć się sprawnym samochodem, trzeba zwracać uwagę na jego prawidłową eksploatację. Wśród elementów, które wymagają odpowiednich zachowań za kierownicą, jest skrzynia biegów. Jak dbać o skrzynię biegów – manualną i automatyczną? W Auto Spot stworzyliśmy zestaw wskazówek dla kierowców, które pozwolą użytkować samochód bezawaryjnie przez długi czas.
Jak dbać o manualną skrzynię biegów podczas jazdy?
Dlaczego warto dowiedzieć się, jak dbać o skrzynię biegów? Ponieważ jej wymiana oraz ewentualna naprawa mogą sporo kosztować. Dotyczy to zarówno skrzyni manualnej, jak i automatycznej. Istotny jest przede wszystkim odpowiedni sposób jazdy – bieg należy zmieniać spokojnie i płynnie, a nie gwałtownie. Co więcej, podczas zmiany biegu należy w pełni wciskać sprzęgło, a następnie powoli puszczać jego pedał.
Prawidłowej eksploatacji skrzyni biegów sprzyja także tzw. jazda ekonomiczna. Polega ona na dostosowaniu biegu do prędkości, a także hamowaniu silnikiem. Redukcja powinna następować z biegu na bieg (z czwórki na trójkę, a nie na dwójkę). Dzięki niej nie tylko obniżymy spalanie, ale także zadbamy o części samochodu. Warto także unikać jazdy na półsprzęgle – mamy do tego tendencję przede wszystkim w korku. Korzystne także będzie pozbycie się nawyku trzymania ręki na dźwigni skrzyni biegów w trakcie jazdy – należy ją chwytać w momencie, w którym zamierzamy zmienić bieg. Kierowca nie powinien także cały czas trzymać nogi nad sprzęgłem. Dlaczego? Skrzynia biegów jest bardzo czuła na jazdę nawet przy minimalnie wciśniętym sprzęgle i szybciej się zużywa.
Monitorowanie stanu oleju i pracy skrzyni biegów
Dbanie o manualną skrzynię biegów nie ogranicza się tylko do jazdy. W określonym czasie należy wymienić olej przekładniowy na taki, który zaleca producent. W przypadku skrzyni manualnej należy to robić co ok. 100 000 km, a przy skrzyni automatycznej co 60 000 km. Można rozważyć wymianę oleju wcześniej, jeśli auto jest mocno eksploatowane, na przykład dużo tras pokonuje po mieście lub ciągnie ciężkie przyczepy.
Klasa lepkości oleju powinna być w 100% zgodna z wymaganiami producenta. Zastosowanie niewłaściwego oleju może spowodować tendencję do przegrzewania się, wcześniejszego zużycia lub nawet całkowitej odmowy posłuszeństwa skrzyni. Nie wolno samodzielnie zmieniać rodzaju oleju. Jeśli według wskazówek producenta powinniśmy stosować olej syntetyczny, to nie wolno wlewać mineralnego czy półsyntetycznego i odwrotnie.
Warto również zwracać uwagę na ewentualne wycieki ze skrzyni biegów. Wyciek oleju zmniejsza tarcie i powoduje wzrost temperatury, co może skutkować uszkodzeniem skrzyni. Należy również dbać o stan koła dwumasowego, którego zadaniem jest ochrona skrzyni biegów przed drganiami przenoszonymi z silnika. Nie ignoruj takich sygnałów, jak opór na drążku skrzyni, głośna praca czy szumy w trakcie jazdy. Takie symptomy oznaczają, że powinieneś udać się do mechanika, który znajdzie źródło awarii.
Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?
Nie tylko manualna skrzynia biegów do sprawnego działania wymaga prawidłowej eksploatacji. Również jej automatyczne odpowiedniki mogą ulegać uszkodzeniom wskutek nieprawidłowej pracy. I chociaż narosło wokół nich wiele mitów, to przed zakupem auta, warto sprawdzić jak dbać o automatyczną skrzynię biegów, żeby służyła nam bezawaryjnie jak najdłużej.
Automatyczna skrzynia biegów samodzielnie dostosowuje bieg do obciążenia silnika. Jej pracą steruje elektronika, dlatego koszt jej wymiany będzie znacznie wyższy niż w przypadku skrzyni manualnej.
Nasze wskazówki dotyczące eksploatacji skrzyni automatycznej obejmują:
- regularne sprawdzanie stanu oleju oraz jego wymianę – olej odpowiada za smarowanie przekładni, a jego prawidłowe ciśnienie wpływa na właściwe sterowanie przełożeniami. Olej musi być dobrany do konkretnej przekładni – w tej kwestii warto zaufać sprawdzonemu serwisowi lub instrukcji obsługi pojazdu. Wymiana powinna odbywać się metodą dynamiczną. Polega ona na wypompowaniu oleju i oczyszczeniu pod ciśnieniem całego układu wraz z kanałami, a następnie uzupełnieniu świeżym olejem.
- właściwe operowanie trybami skrzyni biegów – tryb „P” oraz „R” należy włączać dopiero po pełnym zatrzymaniu auta, a nie w trakcie toczenia się, gdyż wówczas na skrzynię oddziałują bardzo duże siły, które mogą doprowadzić do awarii.
- wyłączanie silnika tylko w trybie parkowania
- unikanie jazdy na biegu neutralnym podczas stania w korku, hamowania i zjeżdżania ze wzniesień
- ograniczanie mocy silnika na początku jazdy – automatyczna skrzynia biegów jest gotowa na pełne obciążenie dopiero po osiągnięciu temperatury roboczej. Rozgrzanie oleju w skrzyni wymaga czasu, dlatego aby przedłużyć jej żywotność wstrzymaj się z korzystaniem z pełnych osiągów auta przez pierwsze 20 do nawet 30 minut jazdy.
Odpowiednia dbałość o skrzynię biegów umożliwia bezawaryjne przejechanie nawet 400 000 kilometrów. Co więcej, zadbane, używane auto będziesz mógł sprzedać za wyższą cenę.
Jeśli chcesz sprzedać swoje auto i kupić nowe, zapraszamy do kontaktu z Auto Spot. U nas możesz także zostawić swój obecny samochód w rozliczeniu oraz skorzystać z usługi finansowania i ubezpieczenia pojazdu.
Sprawdź także nasz program certyfikowanych samochodów używanych Auto Spot Premium Experience.