Warto wiedzieć czym są ubezpieczenia komunikacyjne oraz na które z nich się zdecydować, aby w pełni zabezpieczyć swój samochód oraz osoby nim podróżujące. Podpowiadamy, jak najlepiej ubezpieczyć swoje auto!
Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?
Ubezpieczenia komunikacyjne chronią finansowo posiadaczy oraz użytkowników pojazdów mechanicznych po wystąpieniu szkody w mieniu lub osobie.
Jest to największy segment ubezpieczeń majątkowych i ubezpieczeń w ogóle. Jest atrakcyjny szczególnie przez duży wolumen sprzedaży. Samych samochodów osobowych jest w Polsce około 15 – 20 milionów. Oznacza to, że zagregowana składka roczna na samym OC samochodów osobowych w Polsce wynosi około siedem miliardów złotych.
W skład ubezpieczeń komunikacyjnych wchodzą:
- OC;
- AC;
- Assistance;
- NNW;
- Doubezpieczenie szyb;
- Równa droga i opony;
- Dodatkowe;
- Detaliczne i flotowe.
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu i ubezpieczenia dobrowolne
Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na:
- Obowiązkowe – każdy właściciel auta ma prawny obowiązek posiadania ważnej polisy OC, która chroni go od finansowych konsekwencji szkód, rzeczowych i osobowych, powstałych w związku z ruchem danego pojazdu.
- Dobrowolne – najpopularniejsze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne to autocasco (AC), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i assistance. Ponadto właścicielom pojazdów oferuje się także inne ubezpieczenia dobrowolne, które są uzupełnieniem wcześniej wspomnianych, np. ubezpieczenie ochrony prawnej, opon, szyb, dowodu rejestracyjnego, kluczyków i tablic, bagażu, sprzętu elektronicznego w podróży.
Czym jest ubezpieczenie OC komunikacyjne?
Kwestię ubezpieczenia OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Polisa OC dla posiadaczy pojazdów chroni przed roszczeniami ze strony poszkodowanych każdego, kto kieruje danym pojazdem w okresie jej trwania. Inaczej mówiąc, sprawca kolizji czy wypadku drogowego poruszający się w momencie zdarzenia pojazdem, dla którego została wykupiona polisa OC, może liczyć, że wszelkie spowodowane przez niego szkody zrekompensuje osobom trzecim w jego imieniu ubezpieczyciel.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC
Wypowiedzenie umowy OC komunikacyjnego jest możliwe w trzech przypadkach:
- zmieniony został ubezpieczyciel – na koniec okresu ochrony ubezpieczeniowej;
- obowiązują dwie umowy OC komunikacyjnego, bo nie wypowiedziano umowy dotychczasowemu ubezpieczycielowi, a polisa na kolejny rok kupiona została w innym towarzystwie;
- zakupiono pojazd wraz z umową OC poprzedniego właściciela.
Wypowiedzenie złożone na koniec okresu ubezpieczenia musi dotrzeć do ubezpieczyciela nie później niż jeden dzień przed końcem trwania polisy.
Ubezpieczenia AC, NNW i Assistance
Autocasco
Autocasco (AC) to kompleksowe ubezpieczenie pojazdu na wypadek jego uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży, ale również przed niewielkimi uszkodzeniami częściowymi.
W zależności od możliwości ubezpieczający może dopasować polisę do swoich potrzeb.
Ubezpieczenie AC można zawrzeć w dwóch wariantach:
- wariant kosztorysowy – tańszy – polega na przelaniu pieniędzy na konto ubezpieczonego w wysokości przeciętnej wartości części i robocizny dla danej szkody. Zalecane dla starszych aut.
- wariant serwisowy – droższy – polega na bezgotówkowym zlikwidowaniu szkody w serwisie. Gwarantuje przywrócenie pojazdu do stanu z przed szkody. Zalecane dla nowszych aut.
AC w wariancie serwisowym można rozszerzyć o dodatkowe opcje, przy zakupie auta w kredycie bądź leasingu:
- stała suma ubezpieczenia – utrzymanie przez rok wartości pojazdu z chwili zawarcia ubezpieczenia. Stała SU występuje również w wariancie trzy letnim;
- nieredukcyjna suma ubezpieczenia – niepomniejszanie sumy ubezpieczenia po wypłacie odszkodowania.
Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)
W ramach NNW ochroną ubezpieczeniową objęte są następstwa nieszczęśliwych wypadków, polegające na uszkodzeniu ciała lub utracie zdrowia osób ubezpieczonych.
NNW komunikacyjne, to dobrowolne ubezpieczenie wypadowe. Polega na wypłacie odszkodowania w przypadku śmierci, inwalidztwa lub uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku drogowego. Często za zakup NNW naliczana jest dodatkowa zniżka do OC lub AC.
Assistance
Usługa polegająca na pomocy kierowcy w przypadku unieruchomienia pojazdu. Podobnie jak w przypadku AC w zależności od wariantu i towarzystwa – zakres usługi może znacznie się różnić.
Ubezpieczyciele często dodają assistance bezpłatnie do ubezpieczenia OC – jednak jest to przeważnie podstawowe assistance działające wyłącznie w przypadku kolizji i polega on na odholowaniu pojazdu unieruchomionego w skutek kolizji we wskazane przez ubezpieczonego miejsce – najczęściej do 100 km.
Poza assistance wypadkowym można wykupić szerszy assistance obejmujący:
- próbę uruchomienia pojazdu na miejscu zdarzenia,
- odholowanie pojazdu do domu, warsztatu lub miejsca wskazanego przez klienta,
- wynajem pojazdu zastępczego,
- dowóz paliwa,
- zakwaterowanie w hotelu,
- inne świadczenia.
Gdzie ubezpieczyć samochód?
Polisy ubezpieczeniowe przede wszystkim można porównać u agentów w placówkach stacjonarnych. Aktualnie też jest to dalej możliwe, jednak pojawiły się nowe kanały sprzedaży, w tym równie popularne internetowe porównywarki OC. Zazwyczaj w placówkach konkretnych towarzystw można poznać składkę tylko tej jednej firmy ubezpieczeniowej. Wyjątkiem są multiagencje, które mają w ofercie propozycje kilku ubezpieczycieli.