Zawarcie umowy sprzedaży (lub wystawienie faktury) to nie koniec formalności związanych ze sprzedażą samochodu. Przygotowaliśmy krótką listę spraw, które warto załatwić po sfinalizowaniu transakcji:
Zgłoś zbycie pojazdu
Sprzedający powinien w terminie 30 dni od sprzedaży samochodu poinformować o transakcji właściwe starostwo powiatowe. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować karą pieniężną w wysokości 250 PLN. W celu zgłoszenia zbycia wypełnij właściwy formularz w urzędzie (każdy urząd ma swój wzorzec lub sporządź krótkie pismo samodzielnie) bądź dokonaj zgłoszenia przez internet – to polecana przez nas metoda. W tym celu najwygodniej jest skorzystać z -> kreatora online, weryfikując swoją tożsamość profilem zaufanym. Do zgłoszenia należy dołączyć:
– dokumenty potwierdzające przeniesienie własności np. umowę sprzedaży lub fakturę,
– jeśli transakcja miała miejsce za pośrednictwem komisu to załącz umowę komisu oraz fakturę, którą komis wystawił nabywcy pojazdu.
Uwaga – szybkie zgłoszenie zbycia może się wiązać z pewnym ułatwieniem!
Jeśli dokonujesz zgłoszenia przez internet to być może po zalogowaniu nadal będziesz widział swój pojazd. Dzieje się tak dlatego, że nowy nabywca prawdopodobnie jeszcze nie zdążył go przerejestrować. Tym sposobem oszczędzasz czas na ponowne wprowadzanie danych pojazdu takich jak numer rejestracyjny, numer VIN itd. – po prostu wybierasz pojazd z listy, wprowadzasz dane nabywcy i wysyłasz.
Poinformuj ubezpieczyciela
Sprzedający powinien w terminie 14 dni od daty sprzedaży samochodu poinformować o tym fakcie firmę ubezpieczeniową, w której miał aktywną polisę OC dla swojego auta. Dlaczego należy dokonać takiego zgłoszenia?
– jako sprzedający otrzymasz zwrot składki za ryzyka dobrowolne (AC, NNW, Assistance itd.) przeliczony z dniem sprzedaży;
– jako sprzedający otrzymasz zwrot za OC ale tylko w sytuacji, gdy kupujący zdecyduje się zrezygnować z Twojej polisy (ma takie prawo, ale nie musi z niego korzystać);
– ubezpieczyciel nie zgłosi się do Ciebie o zapłatę kolejnych rat za polisę;
– w przypadku powstania szkody komunikacyjnej, towarzystwo ubezpieczeniowe przypisze ją kupującemu.
Obowiązek zgłoszenia wynika wprost z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (art. 32 par. 1), pełna treść ustawy jest dostępna tutaj. (czytaj więcej)
Wyrejestruj się z aplikacji samochodowych
Mamy tu na myśli aplikacje samochodowe, parkingowe, autostradowe. Do tej pierwszej grupy należą np. Mercedes Me, myBMW, myAudi itd. które mają dość szerokie uprawnienia typu podgląd stanu i lokalizacji auta. Aby uniknąć niepotrzebnych rachunków usuń pojazd z aplikacji parkingowych oraz autostradowych takch jak AmberGo, AutoPAY, SkyCash itp.
Data ostatniej aktualizacji: 29.07.2024
Autor: Piotr Witek