Planujesz długą podróż samochodem? Nie zapomnij odpowiednio przygotować go do drogi. Planując wakacyjny wypoczynek wiele osób wybiera transport swoimi czterema kółkami. Jak jednak przygotować auto do długiej trasy, aby zadbać o bezpieczeństwo i dojechać do celu bez niepotrzebnych niespodzianek? Sprawdź naszą CHECKLISTĘ.
Każde auto podlegające codziennej eksploatacji powinno być regularnie serwisowane i sprawdzane. Bieżąca kontrola mechaniczna pojazdu jest gwarantem naszego spokoju i przedłużenia żywotności poszczególnych podzespołów auta. Wszystko to ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa podróży samochodem, które jest przecież najważniejsze, prawda?
Długa trasa to jednak nie to samo co codzienne pokonywanie relatywnie krótkich odcinków, jak chociażby dojazd do i z pracy. Większa ilość kilometrów to większe obciążenie zarówno dla kierowcy, jak i dla pojazdu. Co należy więc zrobić przed wyruszeniem w drogę, aby spokojnie i bez niespodzianek dotrzeć do celu? Przygotowaliśmy listę czynności, która pomoże Ci pamiętać o każdym ważnym aspekcie, zanim wyruszysz w daleką podróż samochodem.
CO SPRAWDZIĆ – stan techniczny auta
Zacznijmy od technicznego stanu Twojego samochodu. Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz, powinieneś mieć na uwadze poniższe elementy:
- OPONY – ten element to podstawa w kontekście bezpieczeństwa podróży.
Przed wyruszeniem w drogę:
– upewnij się, że opony nie mają żadnych wad (np. wbity gwóźdź, wybrzuszenie bieżnika lub barku opony),
– skontroluj w jakim stanie jest bieżnik,
– sprawdź, czy Twój samochód ma ustawioną prawidłową zbieżność kół,
– zwróć uwagę na poziom ciśnienia w oponach i w razie potrzeby dostosuj je do obciążenia samochodu,
– pamiętaj o sprawdzeniu stanu koła zapasowego.
- OŚWIETLENIE – jest to element, który stanowi podstawę bezpieczeństwa naszego oraz innych uczestników ruchu. Jego prawidłowe działanie i stosowanie jest także określone w przepisach drogowych – warto o tym pamiętać, żeby uniknąć niepotrzebnego uszczuplenia portfela.
Aby być spokojnym o ten aspekt:
– sprawdź stan żarówek w swoim aucie – tych z przodu i z tyłu,
– zabierz ze sobą dodatkowy komplet żarówek – będziesz przygotowany na wypadek przepalenia się którejś z nich.
- MECHANIKA – warto mieć kontrolę nad stanem części eksploatacyjnych w samochodzie. Jak samo to określenie wskazuje, są to elementy zużywalne w trakcie korzystania z auta. Czy możemy być pewni, że dana część nie ulegnie zużyciu w trakcie trasy, jeśli wcześniej się nie upewnimy?
Sprawdź koniecznie:
– poziom płynów – mowa tu o płynie hamulcowym, do spryskiwaczy, chłodniczym, wspomagania kierownicy i oleju silnikowym,
– pasek klinowy – na pewno wielu z nas kojarzy specyficzne piszczenie, które czasem wydobywa się spod maski. Piszczący, bądź noszący ślady zużycia pasek klinowy powinien ulec wymianie. Dzięki temu nie zerwie się on w trakcie podróży oraz nie będzie przyczyną niedoładowania akumulatora samochodu.
– układ hamulcowy – w skład tego układu wchodzi hamulec podstawowy uruchamiany pedałem hamulca, a także dodatkowy – tak zwany ręczny. Zwróćmy uwagę na obydwa, aby zawsze bezpiecznie zatrzymać pojazd i nie wydłużać drogi hamowania. Pamiętajmy o tym, że obciążone bagażami auto reaguje inaczej – jest to na pewno dodatkowe wyzwanie dla układu hamulcowego.
– układ kierowniczy i zawieszenie – elementy te są jednymi z najbardziej narażonych na różnego rodzaju usterki. Ma na to wpływ chociażby stan dróg, a nawet wilgoć i temperatura. Skutki awarii układu kierowniczego i zawieszenia mogą być różne, niektóre z nich to nierównomierne zużycie opon, ściąganie auta na jedną stronę w trakcie prowadzenia, niestabilność przy większych prędkościach czy opór przy skręcaniu kierownicą.
– układ elektryczny i akumulator – instalacja ta wpływa nie tylko na komfort podróży zapewniając obsługę systemów wspierających jazdę, lecz także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie innych podzespołów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa (poduszki powietrzne, ABS i inne).
– wycieraczki – wyruszając w trasę nie możemy być pewni w 100% jaką pogodę spotkamy po drodze. Wycieraczki to jeden z najprostszych, za to nie mniej ważny element zapewniający bezpieczeństwo prowadzenia. Podstawą jest dobra widoczność – bez prawidłowo działających wycieraczek i niezużytych piór jest ona zdecydowanie ograniczona.
– klimatyzację – prawidłowo działający układ klimatyzacji jest ważnym elementem w podróży, szczególnie w ciepłe dni. Sprawdźmy, czy nasza klimatyzacja działa prawidłowo, czy nie trzeba jej wyczyścić bądź uzupełnić. Zapewnienie optymalnej temperatury w samochodzie ma wpływ nie tylko na komfort podróżujących, lecz także na samopoczucie samego kierowcy.
- OBCIĄŻENIE – bagaże, bagaże i jeszcze trochę bagażu. Może się wydawać, że załadowanie po brzegi samochodu nie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przecież wszystko jest schowane w bagażniku. Każde auto ma natomiast swoje DMC, czyli dopuszczalną masę całkowitą. W jej skład wchodzi samo auto, pasażerowie i cały dodatkowy ładunek. Bardzo ważne jest, aby trzymać się zaleceń względem DMC i nie przeładować samochodu. Dodatkowo zwróćmy uwagę w trakcie pakowania na równe i symetryczne rozmieszczenie bagażu – dzięki temu nie przeciążymy nadmiernie jednej ze stron auta.
CO ZROBIĆ – jak ułatwić sobie drogę
Wyjdź z samochodu i popatrz na niego od zewnątrz. Również z tej strony powinieneś przygotować auto do wyjazdu. Umycie szyb (z dwóch stron), reflektorów, kamer, lusterek zapewni nam lepszą widoczność niezależnie od warunków pogodowych. Wytarcie szyb (szczególnie przedniej) od wewnętrznej strony zagwarantuje, że nie zobaczysz żadnych smug podczas bardzo słonecznego dnia.
CO ZABRAĆ – ekwipunek podróżnika
Wyposażenie auta, o którym powinieneś pamiętać, można podzielić na dwie kategorie – obowiązkowe i nieobowiązkowe.
Obowiązkowe to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy – każde auto obligatoryjnie powinno być w nie zaopatrzone.
Wyposażenie nieobowiązkowe, ale mogące się przydać to m.in.:
– mapa
– formularz kolizji i długopis (oby się nie przydały)
– klucze naprawcze
– lewarek
– linka holownicza
– kable do akumulatora
– latarka
– kamizelka odblaskowa
– koc lub folia NRC
– apteczka
– rolety przeciwsłoneczne
– lodówka turystyczna
– olej silnikowy – litrowe opakowanie w zupełności wystarczy, aby uzupełnić braki.
Wszystko już sprawdzone i spakowane? To szerokiej drogi!