Kompleksowe dbanie o auto obejmuje nie tylko jego regularne mycie, polerowanie czy woskowanie, ale także czyszczenie wnętrza samochodu. Powinno ono obejmować tapicerkę, elementy plastikowe, deskę rozdzielczą czy wykładzinę. Jak dbać o wnętrze samochodu i jakich kosmetyków w tym celu używać? Czym pielęgnować skórę, a czym kanapy i fotele z innych materiałów? Czym wyczyścić wnętrze samochodu, obejmujące wykładzinę, dywaniki i tapicerkę? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a Twoje auto będzie lśnić nawet po kilku latach od zakupu.
Czym wyczyścić wnętrze samochodu i jakie preparaty przygotować?
Na rynku znajduje się szeroka gama kosmetyków do czyszczenia i pielęgnacji wnętrza samochodu przeznaczonych do:
- dywaników samochodowych i podłogi,
- tapicerki skórzanej i materiałowej,
- elementów plastikowych, takich jak wewnętrzna strona drzwi, gałka skrzyni biegów, panel środkowy i deska rozdzielcza,
- wyświetlaczy,
- szyb.
Warto zaopatrzyć się w powyższe rodzaje kosmetyków do pielęgnacji przed przystąpieniem do czyszczenia wnętrza auta. W celu odpowiedniego ich doboru powinieneś sprawdzić, jaki rodzaj tapicerki ma Twój samochód. Szczególnej konserwacji i pielęgnacji wymaga tapicerka skórzana, która jeśli nie jest odpowiednio natłuszczona, wraz z upływem czasu będzie coraz bardziej podatna na przetarcia czy pęknięcia. Do czyszczenia samochodu w środku należy także wykorzystać odkurzacz – domowy, jeśli mamy dostęp do gniazdka, lub dostępny na stacji benzynowej czy przy myjni samochodowej. Odkurzacze te mają zazwyczaj dużo większą siłę ssania.
Zacznij od osuszenia i odkurzenia
Zanim zaczniesz sprzątanie wnętrza samochodu, warto na kilkanaście minut umieścić w nim proszek pochłaniający wilgoć, który usunie ewentualną wodę zalegającą po zimie w dywanikach czy tapicerce. Odkurzaczem czyścimy:
- podłogę,
- dywaniki (po ich wcześniejszym wyjęciu z auta i wytrzepaniu),
- fotele.
Czym wyczyścić tapicerkę?
Odkurzenie to tylko pierwszy etap dbania o wnętrze samochodu. Następnie warto wyprać tapicerkę – można to zrobić za pomocą specjalnych środków oraz odkurzacza do prania, który usunie wodę. W celu usunięcia tłustych plam powinniśmy zastosować specjalny preparat przeznaczony do konkretnego typu tapicerki. Nie warto używać w tym celu benzyny ekstrakcyjnej, ponieważ może ona uszkodzić fotele. Najlepsza będzie ściereczka z mikrofibry, która jest delikatna i wraz ze specjalistycznym środkiem skutecznie usunie zabrudzenia. Zaschniętą gumę do żucia można zamrozić (kostkami lodu lub preparatem w sprayu), a następnie wykruszyć szczotką z twardym włosiem.
Czyszczenie elementów plastikowych
Czym czyścić deskę rozdzielczą i inne plastikowe elementy? Na rynku dostępne są preparaty do elementów plastikowych, takich jak kierownica, gałka skrzyni biegów, deska rozdzielcza, panel radiowy i wewnętrzna strona drzwi. Nie zostawiają one plam, ale skutecznie usuwają kurz. Zazwyczaj występują w formie sprayu, płynu lub wygodnej w użyciu pianki.
Mycie szyb
Czyszcząc samochód w środku, nie można zapominać o szybach. O ile od zewnątrz możemy je umyć płynem do spryskiwaczy i wycieraczkami, o tyle w środku należy użyć specjalnego płynu do mycia szyb, który nie zostawia smug. Dodatkowo można zastosować środek przeciw parowaniu, by zapewnić sobie odpowiednią widoczność w czasie deszczu czy w okresie zimowym.
Powyższe wskazówki pomogą Ci utrzymać Twoje auto w świetnym stanie przez długi czas. Podróżowanie nim stanie się przyjemniejsze dla Ciebie i pozostałych pasażerów. Przyjemnej drogi!