Czy komis samochodowy jest bezpieczny? Poznaj podstawowe zasady sprzedaży komisowej
Sprzedając samochód używany masz przed sobą kilka opcji do wyboru. Możesz zacząć domowym sposobem jakim jest sprzedaż prywatna (bezpośrednia), czyli samodzielna wycena, przygotowanie auta, wystawienie oferty oraz prowadzenie procesu sprzedaży. Część osób decyduje się na pozostawienie auta w rozliczeniu u dealera, szczególnie podczas wymiany auta na nowe. Jeśli szanujesz swój czas lub pilnie potrzebujesz gotówki z pewnością zainteresuje Cię skorzystanie z oferty skupu aut. Ostatnią opcją jest właśnie komis samochodowy , który zajmie się sprzedażą od A do Z oraz będzie realizował wspólnie ustaloną strategię sprzedaży. Dziś omówimy sprzedaż samochodu przez komis pod kątem bezpieczeństwa z punktu widzenia sprzedającego.
Bezpieczeństwo pojazdu
Powierzając samochód osobie trzeciej naturalnym jest, że występują przy tym pewne obawy. Nie chcemy przecież, żeby przedmiot o znacznej wartości z którym jesteśmy związani emocjonalnie trafił w nieodpowiednie ręce. Wybór komisu należałoby zacząć od sprawdzenia firmy w internecie. Znalezienie zdjęć, opinii klientów czy informacji o tym jak długo działa firma nie powinno być trudne.
Następnie warto ustalić w jaki sposób będzie przechowywany Twój pojazd. Na placu pod chmurką, pod zadaszeniem czy w garażu podziemnym? Auta, które stoją na świeżym powietrzu będą wymagały częstego mycia oraz są narażone na czynniki atmosferyczne. Największym zagrożeniem jest grad, który występuje rzadko, ale może całkowicie zniszczyć karoserię oraz szyby.
Tym sposobem płynnie przechodzimy do kolejnego punktu naszej check-listy, czyli zabezpieczenia. Czy i w jaki sposób komis jest ubezpieczony w zakresie swojej działalności? Jaki jest zakres polisy – czy obejmuje wszystkie zdarzenia losowe, dewastację, kradzież, włamanie? W jaki sposób przechowywane są dokumenty i kluczyki od pojazdu? Czy teren komisu jest chroniony? Monitoring obejmuje wszystkie miejsca parkingowe?
Kluczowe jest omówienie zasad, na których pracownicy komisu oraz klienci będą korzystać z Twojego pojazdu. Profesjonalny komis samochodowy powinien przedstawić Ci procedury wykonywania jazd testowych z klientami oraz zasady rozliczania ewentualnych szkód.
Przed pozostawieniem auta w komisie sporządź szczegółowy protokół przekazania, w którym opiszesz stan techniczny, wyposażenie, a także dodatkową dokumentację i kluczyki przekazywane razem z autem. Dobrą praktyką jest wspólne zaznaczenie wszystkich szkód, rys i zadrapań oraz pomiar grubości powłoki lakierniczej.
Wirtualny komis samochodowy
Nie przekonuje Cię wizja pozostawienia auta obcej osobie? A może samochód jest Ci zwyczajnie potrzebny na co dzień? Obok komisu stacjonarnego, który wiąże się z pozostawieniem samochodu funkcjonuje też komis wirtualny, zwany czasem mobilnym. Firma włączy Twój samochód do swojej oferty, ale Ty nie musisz fizycznie zostawiać go na placu.
W Auto Spot wystarczy jedno spotkanie, podczas którego wycenimy Twój pojazd, wykonamy fotografie oraz ustalimy indywidualny plan działania. Po spotkaniu możesz wrócić autem do domu, a my zajmiemy się promowaniem Twojej oferty i obsługą potencjalnych zainteresowanych. Jeżeli chcesz już dziś dowiedzieć się więcej zapraszamy do kontaktu -> KONTAKT
Bezpieczeństwo transakcji
Aby lepiej zrozumieć powody, dla których sprzedaż komisowa jest obarczona małym ryzykiem należy zrozumieć istotę umowy komisu. W ślad za art. 765 Kodeksu Cywilnego Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. W naszym przypadku celem zlecenia komisowego jest więc zawarcie przez komisanta umowy sprzedaży Twojego pojazdu.
Zasady funkcjonowania umowy komisu precyzują dalsze artykuły Kodeksu Cywilnego. Opisana została zasada działania, prawa i obowiązki poszczególnych stron oraz zasady rozliczenia środków uzyskanych ze sprzedaży oraz prowizji. Wszelkie ustalenia w umowie komisu, które byłyby niezgodne z przepisami Kodeksu Cywilnego będą uznane za nieważne.
Umowa komisu jest niebywale prostą, a zarazem bezpieczną i dobrze opisaną formą współpracy dla obu stron. Mimo to najczęściej pojawiającym się pytaniem ze strony naszych klientów jest sposób rozliczenia transakcji oraz gwarancja wypłaty środków.
Art. 776 k.c. mówi wprost, że w komisie sprzedaży podstawowym obowiązkiem komisanta (zleceniobiorcy) jest przekazanie komitentowi uzyskanej ceny (środków ze sprzedaży pojazdu). Komisant powinien wydać komitentowi (sprzedającemu) wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, w szczególności powinien przelać na niego wierzytelności, które nabył na jego rachunek. Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, że powyższe uprawnienia komitenta są skuteczne także względem wierzycieli komisanta.
Problemów nastręcza również zrozumienie sposobu rozliczenia wynagrodzenia (prowizji) komisu, w zależności od uzyskanej ceny. Posłużymy się tutaj kilkoma przykładami.
Przykład 1
Strony ustaliły cenę sprzedaży pojazdu w wysokości 100.000 PLN, a wysokość prowizji 5% ceny sprzedaży.
Komisant uzyskał ze sprzedaży równe 100.000 PLN. Po odjęciu prowizji wynoszącej 5% tj. 5.000 PLN pozostałe 95.000 PLN trafia na konto komitenta.
Przykład 2
Strony ustaliły cenę sprzedaży pojazdu w wysokości 100.000 PLN, a wysokość prowizji 5% ceny sprzedaży.
Komisant, wskutek dużego zainteresowania ofertą uzyskał cenę wyższą niż ustalona w umowie komisu, np. 103.000 PLN. Zgodnie z art. 767 Jeżeli komisant zawarł umowę na warunkach korzystniejszych od warunków oznaczonych przez komitenta, uzyskana korzyść należy się komitentowi.
Zatem na konto komitenta zostaje przelana kwota 98.000 PLN, na którą składa się:
– 95.000 PLN obliczone jako umowna cena sprzedaży 100.000 PLN, pomniejszona o ustaloną prowizję komisanta w wysokości 5% tj. 5.000 PLN
– 3.000 PLN nadwyżki względem ustalonej ceny sprzedaży jest przekazywane w całości komitentowi (sprzedającemu).
Przykład 3
Strony ustaliły cenę sprzedaży pojazdu w wysokości 100.000 PLN, a wysokość prowizji 5% ceny sprzedaży.
Komisantowi nie udało się osiągnąć ustalonej ceny i sprzedał pojazd po cenie niższej niż ustalona, np. 94.000 PLN. Zgodnie z art. 768 par. 1 Jeżeli komisant sprzedał oddaną mu do sprzedaży rzecz za cenę niższą od ceny oznaczonej przez komitenta, obowiązany jest zapłacić komitentowi różnicę.
Komitent zatem nie ponosi odpowiedzialności za to, że komis sprzedał jego samochód taniej. Otrzyma dokładnie taką kwotę, jaka wpłynęłaby na jego konto gdyby komisant sprzedał auto po ustalonej cenie. Z przykładu nr 1 wiemy, że jest to kwota 95.000 PLN.
Komisant zatem odnotuje 1.000 PLN straty – cena sprzedaży 94.000 PLN minus 95.000 PLN wypłaty dla sprzedającego.
Sytuacja, w której komis nie konsultuje oferty ze sprzedającym należy do rzadkości. W komisie Auto Spot każda oferta ze strony kupującego jest konsultowana, o ile nie odbiega rażąco od ceny ofertowej lub jest poniżej wcześniej ustalonego poziomu. Klient, którzy wybrał sprzedaż właśnie przez nasz komis ma pełną kontrolę nad polityką cenową oraz otrzymuje bieżące raporty o postępach prac od swojego opiekuna.
Który komis wybrać
Przeglądając oferty komisów warto sprawdzić w jakich typach pojazdów specjalizuje się firma.
O ile salon samochodów luksusowych prawdopodobnie nie będzie zainteresowany kilkunastoletnim miejskim autem, o tyle w drugą stronę sytuacja może być dla Ciebie mniej optymistyczna. Komis samochodowy, który nie ma doświadczenia w obsłudze samochodów premium nie będzie w stanie pozyskać i odpowiednio obsłużyć klienta zainteresowanego Twoim pojazdem. Za to bardzo chętnie przyjmie Twój samochód na plac, tylko po to, aby urozmaicić ofertę oraz poprawić wizerunek swojej firmy.
Komisy samochodów premium często mają swoją stałą bazę klientów, którzy wracają do nich przy okazji kolejnej wymiany auta. Komis aut luksusowych oferuje klientom dodatkowe usługi, takie jak pomoc w uzyskaniu finansowania, ubezpieczenia, pakiety pogwarancyjne czy usługi detailingowe. Sama obsługa, wygląd placu czy biura również może różnić się od komisu z autami klasy ekonomicznej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że ze strony pracowników komisu aut premium można liczyć na dyskrecję i zrozumienie rozwiązywanych problemów.
Masz pytania? Skontaktuj się z autorem
Piotr Witek
Zakup i sprzedaż pojazdów
piotr.witek@autospot.com.pl